Amateur Racing Results

Saturday North Mankato Men's Cat 4/5

Place Bib LAST First Team License Time Gap
1 357 HINES Ben     32:49  
2 333 SCHNEIDER Michael Loon State Cyclists 434608 32:49 s.t.
3 356 NEWCOMB Robert Loon State Cyclists 368310 32:49 s.t.
4 334 STEMPER Colin Birchwood/GIS 279594 32:49 s.t.
5 346 HARTWICK Sean   282964 32:49 s.t.
6 343 GOETTL Joseph   485039 32:49 s.t.
7 358 ELVIS Lee Loon State Cyclists 434774 32:50 s.t.
8 337 CARNEY David   481068 32:50 s.t.
9 354 ANDERSON David Synergy 411351 32:51 s.t.
10 335 TURNER Alex Hollywood Cycling 430347 32:52 s.t.
11 345 JOHNSON Ian LGR p/b Tonka Cycle & Ski 300764 32:52 s.t.
12 348 GAFFKE Dustin Twin Six 118057 32:53 s.t.
13 341 HOFFMANN James Slow Twitch Racing 438039 32:53 s.t.
14 339 JARAMILLOFRANCO Alejandro   440187 32:54 s.t.
15 351 NORDHAUGEN Ellis     32:54 s.t.
16 347 WOLF Charles   469262 32:54 s.t.
17 338 BERG James Midtown Cycling 465872 32:55 s.t.
18 355 PALMER Devon     32:55 s.t.
19 350 WARNE Michael River Valley Cycling Club- RVCC 347158 32:55 s.t.
20 340 LECY Erik   374710 32:55 s.t.
21 344 BRANDT Kevin LGR p/b Tonka Cycle & Ski 350762 32:56 s.t.
22 336 GRAY Frederick Birchwood/GIS 246498 32:57 s.t.
23 352 HILLEGOSS Anthony     33:10 21
24 353 HOLICKY Jordan St Paul Bicycle Racing Club 493578 34:50 2:01
25 332 HINTZ Ted   422816 @1Lap  
26 349 WARREN Alex     @2Lap  
27 342 #N/A #N/A   510950 @2Lap  
28 359 CANO Ernesto     @4Lap  

Saturday Women's Open

Place Bib LAST First Team License Time Gap
1 442 CLOUSE Katie Dallas Racing Open 41:55  
2 440 GRAFF Emily Spokeswomen Open 42:46 51
3 439 COHEN Jamie   Open 43:14 1:19
4 438 MYER Carmen   Wm 4 @1Lap  
5 441 FERGUSON Lilly Central Junior Cycling Devo Wm 4 @2Lap  

Saturday North Mankato Men's Cat 1/2/3

Place Bib LAST First Team License Time Gap
1 367 ANDERSON Chris   3663236 51:17  
2 368 LARSON Bjorn Masters Cycling Systems LLC. 406220 51:17 s.t.
3 379 RYHEWSHI Jacob Bissell ABG Giant 133501 51:17 s.t.
4 373 GUGGEMOS Alec St Paul Bicycle Racing Club 311313 51:18 s.t.
5 370 BOOTS Kendrick   363665 51:18 s.t.
6 369 BRYANT Isaac   383319 51:18 s.t.
7 378 THOMPSON Andrew Birchwood/GIS 418891 51:19 s.t.
8 363 MARKWORTH Eli Bike City Juniors 470998 51:19 s.t.
9 371 KIMPTON Nicholas Minneapolis Bicycle Racing Club 293536 51:19 s.t.
10 377 HAMLIN Joseph St Paul Bicycle Racing Club 225985 51:19 s.t.
11 361 HUDSON Justin Dallas Racing 431771 51:19 s.t.
12 374 HEDGECOCK Trey NorthStar Development 312130 51:19 s.t.
13 366 LAUX Kevin Loon State Cyclists 384500 51:21 4
14 364 KEOGH Andy Erik's Bike Club/Eriks Bike Sho 417655 51:24 7
15 376 CARLSON Alec St Paul Bicycle Racing Club 271992 51:27 10
16 372 WAVRIN Thomas NorthStar Development 342900 51:30 13
17 375 DIAZSANTIAGO Ruben   510148 51:30 s.t.
18 365 FINNESGARD Matt Synergy 135605 51:30 s.t.

Saturday North Mankato Master's 1/2/3

Place Bib LAST First Team License Time Gap
1 471 ALBERTI Laszlo Erik's Bike Club/Eriks Bike Sho 193347 51:18  
2 466 MUYRES Matt   160576 51:18 s.t.
3 465 PRENZLOW Brady Erik's Bike Club/Eriks Bike Sho 307715 51:18 s.t.
4 464 HILLIGOSS Jeffrey Angry Catfish 16228 51:19 s.t.
5 468 BARKEIM Dan Flanders 622279 51:19 s.t.
6 470 HENDERSON Jay Hollywood Cycles 15779 51:21 3
7 469 SLAVICS Michael ChristianCycling 32917 51:30 12

Sunday Stillwater Women Cat 1/2/3

Place Bib LAST First Team License Time Gap
1 380 POND Sonia Kingfield 472501 26:19  
2 381 KALEMKIARIAN Stacy Fix Studio 355079 26:32 13

Sunday Stillwater Cat 1/2/3

Place Bib LAST First Team License Time Laps
1 533 BOOTS Kendrick Hot Tubes Development Cycling T 363665 38:13 10
2 532 LARSON Bjorn Masters Cycling Systems LLC. 406220 38:38 10
3 551 FRITZ Sam Revolution PB 428004 38:39 10
4 527 BRYANT Isaac Minnesota Junior Cycling Inc. 383319 38:44 10
5 538 KIMPTON Nicholas Minneapolis Bicycle Racing Club 293536 38:45 10
6 550 THOMPSON Andrew Birchwood/GIS 418891 39:32 10
7 534 KEOGH Andy Erik's Bike Club/Eriks Bike Sho 417655 40:06 10
8 548 LOWRY Chris Smiths Bike Shop 397287 40:40 10
9 535 WAVRIN Thomas NorthStar Development 342900 32:08 8
10 541 FALTER Dominic NorthStar Development 404923 24:42 6
11 537 CARLSON Alec St Paul Bicycle Racing Club 271992 25:42 6
12 528 FISCHER Chris Synergy 327300 21:14 5
13 549 SVEDBERG Daniel NorthStar Development 278187 21:40 5
14 539 MARKWORTH Eli Bike City Juniors 470998 21:41 5
15 531 CORRADI Anthony Angry Catfish 424359 21:42 5
16 544 NELSON Ethan St Paul Bicycle Racing Club 437809 21:52 5
17 545 HEDGECOCK Trey NorthStar Development 312130 17:13 4
18 530 FINNESGARD Matt Synergy 135605 13:33 3
19 547 KELLY Jacob Dallas Racing 510439 13:42 3
20 536 CLOUSE Katie Dallas 332072 13:54 3
21 542 FORSHA Nick University of Colorado Boulder 443573 8:09 2
22 546 SANTIAGO Ruben   510148 9:37 2
DNF 543 FETTERS Dave Twin Six 266342    

Sunday Stillwater Masters Cat 1/2/3

Place Bib LAST First Team License Time Laps
1 484 BELLEW Brendan Penn Cycle 313010 40:19 10
2 486 OLEJNICZAK David Revolution Cycle & Ski 26639 13:18 3
3 529 STORDAHL Todd Minneapolis Bicycle Racing Club 158456 9:24:00 2